Určite najlepší príbeh o dani vôbec
Doslova rozkošný krátky príbeh o daniach a zdaňovaní.
„Postrkovanie“, politiky a "endowment efekt"
Minulý týždeň sa ma Maxim Lott pýtal na názor ohľadom Obamovho „nudge team-u“. Ak by som nebol na dovolenke, povedal by som mu nasledovné:
Prečo neokresať Európsku komisiu?
Online vydanie nemeckého Der Spiegel hovorí o „tajných“ plánoch európskych hláv štátov a vlád zotrvať v princípe „jedna krajina - jeden komisár“ aj napriek zvýšeniu, ktoré príde sjúlovým vstupom Chorvátska.
Európska komisia otočila o 180 stupňov
Prvá zmienka o olivovom oleji pochádza už z 24. storočia pred naším letopočtom. Rimania neskôr zaviedli dôkladné opatrenia na boj s podvodnými praktikami v obchode s olivovým olejom. Na mnohých črepinách amfór (staroveká keramická nádoba) je možné nájsť otlačené nápisy alebo ručne písané štítky, ktoré zaznamenávajú rôzne informácie o produkte: kde bol olej vyrobený, názov výrobcu, hmotnosť a kvalitu oleja, kedy bola amfora zapečatená, meno obchodníka, ktorý tovar doviezol, meno cisárskeho funkcionára, ktorý tieto informácie potvrdil, a pod. Presuňme sa však o pár tisíc rokov dopredu, keď sa EÚ snaží Rimanov tromfnúť (v tomto čase sú už snáď všetci oboznámení s návrhom Komisie zakazujúcim opätovné napĺňanie fľašiek s olivovým olejom a jej následný obrat o 180 stupňov v tomto nariadení).
Ako sa Apple vyhýba plateniu daní
Článok Tima Worstalla z Adam Smith Institute ukazuje, ako sa dá v USA šikovne predísť plateniu daní z príjmu právnických osôb.
Malá vláda verzus korupcia
Korupcia! Slovo, ktoré podkopáva základy činnosti vlády. Spolu s „kauzou Cahuzac“ (nedávna kauza francúzskeho ministra pre rozpočet, ktorý sa podvodmi vyhýbal plateniu daní) je poznačená pochybnosťami a nedôverou celá verejná moc. Jasným a všadeprítomným nebezpečenstvom je nárast nekontrolovateľného populizmu snažiaceho sa zosadiť skorumpovanú vládu. Ale to by nikam neviedlo. Skutočné riešenie zaručujúce slobodu spočíva v zriadení malej vlády a v zavedení princípu subsidiarity, zdôrazňuje vo svojom článku profesor Jacques Garello, prezident Asociácie pre ekonomickú slobodu a sociálny pokrok (ALEPS) a člen predstavenstva Inštitútu hospodárskych a rozpočtových analýz (IREF).
Prečo sa Marx pri kapitalizme mýlil
Prejav Dr. Madsena Pirieho (z Adam Smith Institute), v ktorom vyjadruje svoj nesúhlas s tvrdením: „Karl Marx mal pravdu. Kapitalizmus po roku 2008 sa rozpadáva pod nátlakom jeho vlastných protikladov.“
Depardieu pokrčil plecami
Posledný týždeň ovládol titulky francúzskych novín daňový exil známeho herca Gerarda Depardieua, ktorý sa presťahoval do belgickej obce Nechin, pol kilometra od francúzskych hraníc. Podľa francúzskeho premiéra Jean-Marc-Ayraulta sa herec správa pateticky. Socialistický poslanec Yan Galut dokonca navrhol, aby bolo Depardieuovi odňaté francúzske občianstvo. Depardieu, ktorý famózne znázornil postavu Obelixa, hlavného galského parťáka Asterixa, nosiac na chrbte diviakov a niekedy ich dokonca hádžuc na Rimanov, odpovedal formou otvoreného listu v časopise Journal Du Dimanche dňa 16. decembra. S podtónom Johna Galta, slávnej postavy z diela spisovateľky Ayn Randovej. Gerard Atlas pokrčil plecami.
Inflácia papierových peňazí vo Francúzsku – český preklad
Vďaka prekladateľským aktivitám Mises.cz si môžete v češtine prečítať nielen klasiku od Bastiata či Hazlitta, ale aj menej známe ekonomické diela.
Človek proti sociálnemu štátu – český preklad
Ďalším zo série prekladov, ktoré pre vás pripravuje Mises.cz, je kniha Henryho Hazlitta - Človek proti sociálnemu štátu.