Haló, aj nezamestnanosť zabíja

V USA stratilo prácu v priebehu dvoch týždňov viac ako 6 mil. ľudí. V susednom Rakúsku vzrástla nezamestnanosť zo 4% na 12%. Na Slovensku máme stále platný zákon, podľa ktorého budúci rok vzrastie minimálna mzda o rekordných 12,5%. Nikto to ešte nepovedal nahlas, ale pod rúškom tmy sa u nás odohráva to isté ako v Rakúsku. Od paniky nás delí len pomalosť vykazovania štatistík úradmi a hrubý zákonník práce. Skôr či neskôr sa však budeme musieť pozrieť novej realite do očí. Čo potom?

Haló, aj nezamestnanosť zabíja

Slovenská ekonomika je extrémne závislá od zahraničného dopytu. Do zahraničia predáme tovary a služby za dvojnásobok toho, čo ako domácnosti za rok spotrebujeme. V marci sa prepadol dopyt po automobiloch vo veľkých krajinách ako Francúzsko alebo Taliansko o viac ako 70%, apríl nebude lepší a ani vízia nasledujúceho polroka nie je ružová. Automobilky sú pritom špička ľadovca, ktorý zamestnáva 150 000 ľudí. Miera nezamestnanosti na Slovensku pôjde hore. Rekord 15 % z poslednej krízy bude ohrozený. Čo s tým?

Slovenská vláda nedokáže nahradiť vypadnuté tržby zo zahraničia. Tak obrovskú sumu si ani nemôžeme požičať. Na strane exportérov a ich dodávateľov tak či chceme alebo nie, dôjde k poklesu tržieb, prevádzky aj zamestnanosti. Tu urobí vláda najlepšie, keď po prehrmení núteného zatvárania, nechá ruky vo vreckách. Naopak vláda toho môže veľa spraviť pre vnútornú ekonomiku a jej život. Tu je práce ako na kostole, keďže poslednú dekádu sa išlo na zotrvačník.
V prvom rade je potrebné uvoľniť ruky zamestnancom a zamestnávateľom, nech spoločne hľadajú priestor na vytváranie hodnoty. Po posledných vládach ostali na trhu práce hrubé nánosy regulácií, príkazov a povinnosti, ktorými si politici robili politickú kampaň. V dobrých časoch išlo o nepríjemnosti. V zlých časoch to budú prekážky naštartovania vnútornej ekonomiky.

Ak by ste chceli získať približný obraz, koľko týchto prekážok majú zamestnávatelia a zamestnanci pred sebou, tak sa stačí pozrieť na Index pružnosti zamestnávania. Tento rok sme obsadili 35. miesto zo 41. krajín. Pred dvoma rokmi sme sa prepadli o 6 miest. Minulý rok o 3. miesta. Naši bratia Česi sú na 8. mieste. Otázka tak neznie či, ale kde začať so sekaním prekážok.

Napríklad zrušiť naviazanie minimálnej mzdy na 60% priemernej. A nejde len o vyššie spomínaný rast minimálnej mzdy v roku 2021. V ten už neveria ani najzarytejší odborári. Minister práce sa musí zamyslieť, či sme to posledné roky extrémne neprehnali s jej zvyšovaním a či by nebolo na mieste minimálnu mzdu zreálniť súčasným podmienkam. Stručne povedané ju znížiť. Na východe Slovenská máme okresy, ktoré sa len včera vyhrabali z 15 % miery nezamestnanosti a teraz sa tam prepadnú znova a ešte oveľa hlbšie. Zákaz pracovať pod mzdové náklady skoro 800 eur je pre nich likvidačný. Doslova. Aj nezamestnanosť zabíja.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards