Nemeriame – nevieme

Napriek tomu, že je v plnom prúde historicky už piate kolo oddlžovania nemocníc, ktoré posunie celkovú sumu oddlžovania za 18 rokov na úroveň 2,4 miliárd eur, nehovorí sa o ňom toľko, koľko by si zaslúžilo.

Nemeriame – nevieme

Preto ma zaujal čerstvý blog predsedu LOZ s názvom „Univerzitná nemocnica v Bratislave - fámy a realita“.  Autor sa v ňom snaží vyvrátiť tvrdenia, ktoré zhrnul do vety „Veľa ľudí na Slovensku hovorí, že naše nemocnice sú neefektívne, že je v nich prezamestnanosť, robia málo, lekári a sestry sú v nich leniví...“

Tá druhá polovica tvrdenia sa mi zdá trocha ako slamený panák, ani použitie vyhľadávača Google mi nepotvrdilo, že by „leniví lekári“, alebo „lenivé sestry“ boli verejnou témou. S prvou polovicou to je horšie – efektivita slovenského zdravotníctva a najmä štátnych nemocníc témou je. Témou v hodnote 585 miliónov eur.

Autor porovnáva príjmy, výdavky a počty pacientov Univerzitnej nemocnice Bratislava s piatimi podobnými európskymi nemocnicami. Ekonomicky takéto porovnanie nedáva zmysel. Nemocnice v krajine s vyššou ekonomickou úrovňou budú zákonite mať vyššie príjmy aj výdavky na lôžko, či pacienta. Na to nemusíme robiť žiadne tabuľky, to vieme z porovnania nominálnych zdravotných  výdavkov na obyvateľa. Takouto metodikou by aj hociktorý slovenský úrad vyšiel „efektívnejší“ ako nemecký, pretože na mzdy (a čiastočne aj na kapitál, napr. budovy) majú nemecké úrady vyššie náklady. Naopak, „najefektívnejšie“ by z toho vyšli albánske, či moldavské úrady a nemocnice.

Ale toto nemá nič s efektivitou. Efektivita je o tom, či z existujúcich zdrojov dokáže inštitúcia vytvoriť viac, alebo menej hodnoty. A tu je jeden z kameňov úrazu, ktorý treba ošetriť. Meria sa nejako efektívnosť slovenských nemocníc? Ktorá narába so zdrojmi lepšie a ktorá horšie?

Rovno si môžeme odpovedať, že netušíme. Nevieme, aké sú náklady na identické diagnózy v rozdielnych nemocniciach. DRG systém (ktorý by mal napomôcť, hoci to nie je všeliek) sa „zavádza“ už od začiatku dekády.  Kvalitatívne ukazovatele poskytovateľov musí vyrábať tretí sektor (napríklad hodnotenie pôrodníc HPI, či rebríčky nemocníc INEKO). Ak sa nejaké dáta zbierajú, tak častokrát za veľa nestoja. Roky sa zle počítala spotreba liekov, bez toho, aby to kompetentných obzvlášť vyrušovalo. V nemocničných nákazách Slovensko vykazuje také dobré čísla, že predbieha aj najlepšie svetové nemocnice. Áno, tie slovenské nemocnice, na ktorých fotkách sa baví posledné mesiace celý slovenský internet. Vie sa o tom roky, ale opäť to nikoho nezaujíma. Paradoxne (pre niekoho), prvou lastovičkou je súkromná nemocnica, ktorá sa rozhodla zistiť a zverejniť svoje reálne, oveľa horšie čísla.

Hlavne však neexistuje informácia o produkte – bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Pretože aj keď je bezplatná, rozhodne nie je bezodná, nejaké hranice má (aj keď neformálne) a vždy mať bude. Je ťažké baviť sa o tom, či sa efektívne poskytuje niečo, čo nevieme zadefinovať.

Niekto tvrdí, že štátne nemocnice sú v nevýhode vďaka privatizácii niektorých činností (napr. laboratórne vyšetrenia), či kvôli koncentrácií ťažších prípadov. Iní môžu oponovať, že vďaka vytvoreniu minimálnej siete, do ktorej sa mnohé nemocnice dostali „politicky“ a vďaka ktorej majú isté zmluvy s poisťovňami, či vďaka pravidelnému oddlžovaniu, či exekučnej amnestii (ktorá sa opäť dostala do zákona, ako prílepok zákona o radiačnej ochrane...) majú naopak štátne nemocnice v rukách tromfy. A môžu sa hádať od rána do večera. Meranie výkonnosti a porovnávanie výsledkov ako so zahraničím, tak v rámci Slovenska by malo byť samozrejmosťou nielen u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale aj na úradoch, či v školstve.

SME, 7.9.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards