INESS

Institute of Economic and Social Studies

skeng facebook twitter rss youtube

Môj dar:

Ďakujeme.sk
Market Finesse
Objednať Market Finesse
Cena Nadacie Orange za rok 2014banner-3banner-1banner-2

Blog

Zelenú energiu áno, ale nie lacnú!

Martin Vlachynský, 06.06.2013 09:26 , zaradenie Blog

Produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov je jedným z leitmotívov bruselskej politiky.

Spoznávame to nielen neustále rastúcim počtom solárnych panelov na našich stráňach, ale aj rastúcimi účtami za elektrinu. Obnoviteľné zdroje energie sú totiž pekelne drahé a výroba elektriny z nich nie je v trhových podmienkach ekonomická. Preto sa producenti dotujú špeciálnou sadzbou, ktorá sa potom účtuje všetkým spotrebiteľom elektriny pod krycím menom tarifa za prevádzku systému.

Podobná situácia je aj v iných európskych krajinách. Nečakane prudký rozvoj štedro zadotovaných solárnych elektrární pred pár rokmi zamotal hlavu českej vláde a dokonca aj tradične zelení Nemci začínajú reptať nad cenami elektriny. Jednoducho, solárne panely sú drahé a niekto to musí zaplatiť. Ale čo by sme neurobili pre matičku prírodu, to je predsa to hlavné?

V tom prípade je však nepochopiteľný aktuálny krok Bruselu. Ten obvinil Čínu, že predáva solárne panely do Európy pod nákladmi (teda vykonáva tzv. cenový dumping) a rozhodol sa uvaliť na ne 11,8% clo, ktoré má v prípade, že Čína s dumpingom neskončí, narásť až na 47,6%.

Čítate dobre. Čínski pracujúci sa vraj rozhodli  zadotovať výrobu solárnych panelov (alebo to len dokážu lacnejšie ako my) a prispieť tak k plneniu environmentálnych cieľov v Európe a zároveň spomaliť nárast cien elektriny pre európskych spotrebiteľov. Miesto toho, aby sme na ďaleký východ poslali ďakovnú delegáciu, zaviedli sme na nich clo.

Argumentom je to, že lacné solárne panely z Číny škodia európsky producentom. A sme doma – hlavným cieľom „zelenej“ politiky nie je dosahovať nejaké environmentálne ciele, ale zaistiť biznis pre vybraté skupiny producentov rôznych „zelených“ tovarov a služieb, samozrejme na úkor nás všetkých, ktorí sme zákonom nútení ich nakupovať.

Okrem toho, že zavedenie ciel na solárne panely spôsobí zvýšenie ich cien a ďalej predraží elektrinu, bude mať ešte jeden vážnejší dôvod – môže rozpútať obchodnú vojnu. Čína už ohlásila, že preskúma dovozy európskeho vína.
 

  pošli na vybrali.sme.sk  Delicious  digg  Linkuj  twitter