Je riziko defaultu pre Slovensko adekvátnou hrozbou?

Alarmujúce správy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť naznačujú, že reči týkajúce sa zvyšovania dávok sú len populistickými prísľubmi našich rozprávkárov pred parlamentnými voľbami. Viac peňazí pre ľudí znamená menej peňazí pre štát, a teda výrazne rastúci štátny dlh, ktorý je spojený so zhoršujúcou sa úrovňou verejného sektora. K debate o tom, či Slovensku skutočne hrozí riziko bankrotu, sa vyjadril aj náš analytik Radovan Ďurana. 

S deficitom na večné časy

Dobré časy vo verejných financiách nezažíva iba Slovensko ale celá Európska Únia. A je to aj vidieť na deficitoch. V roku 2017 až 9 krajín EÚ má mať vyrovnaný rozpočet. Lídrami sú naši susedia Česká republika, ktorá dosiahla prebytok viac ako 1 percento HDP. Priemerný deficit EÚ  by mal byť v roku 2017 1,22 %.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.

Klesajúci deficit

Podľa najnovších štatistík z Eurostatu sa slovenskej vláde minulý podarilo dosiahnuť deficit verejných financií na úrovni 1,7 % HDP. Je to menej, ako sa pôvodne očakávalo. Verejný rozpočet pôvodne počítal s deficitom 1,93 % HDP. Po troch predchádzajúcich rokoch, kedy sa deficit udržiaval tesne pod troma percentami (2,7 %), sa tak podarilo aspoň čiastočne premeniť rastúce príjmy do nižšieho deficitu.

Do polepšovne

Európska komisia preradila Slovensko z kategórie nezodpovední s prísnym dozorom do polepšovne, kde je šanca na nápravu. Komisia tým ocenila schopnosť vlády zvyšovať dane a odvody, vďaka čomu sa minulý rok príjmy štátu priblížili výdavkom.

Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards