Ekonómia slobody (16. kapitola)
Prinášame Vám ďalšiu kapitolu z knihy Ekonómia slobody. Kapitola je venovaná nedokonalej konkurencii a hospodárskej politike.
Ekonómia slobody (15. kapitola)
Prinášame Vám ďalšiu kapitolu z knihy Ekonómia slobody. Martin Štefunko v nej konkurenčný proces a úlohu podnikateľa v ekonomike z pohľadu predstaviteľov rakúskej školy.
Ekonómia slobody (14. kapitola)
Prinášame Vám ďalšiu kapitolu z knihy Ekonómia slobody. Martin Štefunko v nej popisuje ďalšie predpoklady neoklasickej koncepcie konkurencie (horizontálna krivka dopytu, dokonalá a symetrická informovanosť a voľný vstup na trh) a objasňuje ich nielen teoretickú nesprávnosť.
Ekonómia slobody (13. kapitola)
Prinášame Vám ďalšiu kapitolu z knihy Ekonómia slobody. Martin Štefunko v nej popisuje prvé dva predpoklady neoklasickej koncepcie konkurencie (veľké množstvo nezávislých subjektov na trhu a homogenita produktu) a objasňuje ich teoretickú nesprávnosť.
Ako to, že trh nevyrieši všetko?
Branislav Žúdel zareagoval na moju reakciu na jeho reakciu na môj rozhovor. Aby sa z týchto reakcií nestal nekonečný seriál v duchu „CERGE-EI píše, INESS odpovedá“, z celého textu si vyberiem iba jednu výtku, na ktorú zareagujem. Má totiž potenciál zaujať aj niekoho, kto celú výmenu nesleduje od začiatku a zároveň sa objavuje pomerne pravidelne. Zatiaľ nepovšimnuté tak zostanú ďalšie semienka určite zaujímavej diskusie ako napríklad tvrdenie, že na trhu nehnuteľností v Španielsku nebola bublina a tamojšie problémy spôsobila príliš reštriktívna (sic!) monetárna politika ECB.
Videoprednáška č.5: Nástroje rozpočtovej politiky v čase hospodárskeho oslabenia
Juraj Karpiš z INESS vo svojej piatej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o snahe ovplyvniť ekonomiku krajiny cez verejné výdavky a verejné príjmy v čase hospodárskej recesie.