Tlačová správa: Analýza INESS k DMA
Minulý rok prišla Európska komisia s návrhmi na reguláciu digitálnych služieb v podobe Zákona o digitálnych trhoch (Digital Markets Act), ktorý má potenciál výrazne zmeniť fungovanie internetu v EÚ. Preto sa tejto téme venujeme obšírnejšie a viac do hĺbky hneď v dvoch analýzach.
Ako ďalej II. pilier?
Otázka, čo s druhým pilierom, je podobná otázke, či bol dobrý a správny prechod na trhový mechanizmus, keďže sa nevydarila poriadne privatizácia, mnohí sa bezdôvodne obohatili, resp. niektoré sektory neprodukujú výstupy porovnateľné s vyspelými krajinami. Trhový mechanizmus so všetkými nedostatkami je stále lepším variantom, ako akákoľvek iná alternatíva centrálneho plánovania. Aj druhý pilier, aj keď negeneruje ideálne výsledky, je pre občanov dôležitá alternatíva, keďže priebežný systém je permanentne vystavený politickému riziku. Druhý pilier predstavuje rozloženie rizika občana nielen z pohľadu zhodnotenia v starnúcej krajine, ale aj pred populistickými návrhmi politikov v prvom pilieri. Súkromné vlastníctvo úspor bolo doteraz fungujúcou garanciou prežitia druhého piliera. Hoci uplynulé vlády zabránili primeranému zhodnocovaniu úspor, ani ony si nedovolili siahnuť na tieto úspory.
Potrebujeme zobrať vzdelávanie z rúk politikov
Ťažko by ste hľadali človeka, ktorý by sa nepodpísal pod tvrdenie, že vzdelávanie je dnes zastarané a nedrží krok s dobou.
Potrebujeme zobrať vzdelávanie z rúk politikov
Progresívne nápady na reformu školstva sú veľmi staré.
KNIHA OD INESS: POKROK BEZ POVOLENIA
Po štyroch rokoch od vydania bestselleru Zlé peniaze prichádza nová kniha Pokrok bez povolenia: Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet od Róberta Chovanculiaka. Kniha je v skratke o strete digitálnych technológií 21. storočia so svetom kamenných inštitúcií 20. storočia. Ak patríte medzi ľudí, ktorých fascinujú technológie a ich vplyv na spoločnosť, tak ste na správnej adrese.
Nenápadný pôvab skrytého zvyšovania daní
Pomalšie zvyšovanie odpočítateľnej položky spravilo presne to, čo vláda potrebovala. Viac daní do rozpočtu a ľudia si to ani nevšimli.
Bráňme si hotovosť
Môžeme si vybrať, aké veľké, drahé a silné auto si kúpime. Pri štátom monopolizovaných peniazoch nám takáto sloboda chýba. A teraz jej má byť ešte menej.
Zákazník je vždy ten zdanený
Benjamin Franklin, najznámejší rodák z Philadelphie, povedal, že na tomto svete sú jediné dve istoty: dane a smrť. K nim môžeme pridať aj tretiu: politici nebudú nikdy rozumieť (respektíve budú vždy dôsledne zahmlievať), ako v skutočnosti fungujú dane. Stačí sa len pozrieť ako Jim Kenney, primátor Philadelphie, dezinterpretoval daň zo sladených nápojov.
Zo slobody profitujú všetci - aj tí, ktorí ju nemajú
Jeden z najväčších mýtov ekonomického rozvoja je, že z kapitalizmu, alebo ako to ja radšej nazývam, z ekonomickej slobody, profituje iba úzka skupina ľudí, zatiaľ čo väčšina na nich dopláca. Pôvod tohto mýtu siaha ku Karlovi Marxovi, ktorý sa domnieval, že konkurencia vedie k znižovaniu ziskov, čo sa následne odrazí vo väčšom vykorisťovaní pracujúcich.
Malý štát ako poistka
Prestavte si, že sa vrátite v čase do 20. januára 2009, na inauguráciu prezidenta Obamu. S jasotom stojíte v dave a fandíte. Zrazu sa vám zjaví anjel s ponukou, že ak sa vzdáte Obamových najlepších politík, tak sa neskôr neuskutoční ani jedna z Trumpových najhorších politík. Obamacare by neexistovala, no rovnako by neboli realizované ani Trumpove protiimigračné opatrenia. Prijali by ste takúto ponuku?