Viac peňazí automaticky neznamená viac muziky
Ani vo vzdelávaní. Nedostatok zdrojov sa ale pravidelne umiestňuje na prvom mieste v prehľadoch problémov školstva. V skutočnosti je však pomerne ťažké povedať, aké je to správne množstvo zdrojov v tomto odvetví. Vnútorne nutkanie požadovať viacej zdrojov do niečoho, čo znie „dobre“ ako vzdelávanie, môže skresľovať debatu. Navyše ak o nej diskutujú ľudia, čo sú vo vzdelávaní zainteresovaní.
Títo ľudia však môžu mať pravdu. Pocit nedostatku zdrojov môže existovať a pritom zároveň bude v sektore zdrojov dostatok. Príčinou toho paradoxu môže byť plytvanie a neefektivita. Teda niečo, s čím má verejný sektor dlhodobé problémy nielen u nás. Už bolo poukázané na problém absolventov vysokých škôl, ktorí sú 5 rokov systematicky trénovaní v niečom, čo zriedka zužitkujú a neposlúži im to už ani ako signál pre potenciálnych zamestnávateľov.
Videoprednáška č.8: Možné východiská zo súčasnej situácie, reálne riešenia
Juraj Karpiš vo svojej poslednej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o možných riešeniach súčasnej dlhovej krízy v Európskej únii.
Videoprednáška č.7: Inflácia verzus deflácia
Juraj Karpiš vo svojej siedmej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o inflácii a deflácii.
Masová produkcia absolventov
Na začiatku milénia bol v Českej republike podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí v populácii 30–34 ročných 13,7 %. Na Slovensku bolo titulov ešte o tretinu menej, diplom mal v ruke len každý deviaty tridsiatnik. Potom prišlo plánovanie veľkých zajtrajškov. Najprv neúspešná lisabonská stratégia, ktorá sa asi nedostane ani do učebníc histórie, a potom aktuálna vízia Európy 2020 a jej veľké vzdelávacie ciele.
Videoprednáška č.6: Nástroje menovej politiky na boj s recesiou
Juraj Karpiš vo svojej šiestej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o cieľoch monetárnej politiky a monetárnej stimulácie.
Videoprednáška č.5: Nástroje rozpočtovej politiky v čase hospodárskeho oslabenia
Juraj Karpiš z INESS vo svojej piatej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o snahe ovplyvniť ekonomiku krajiny cez verejné výdavky a verejné príjmy v čase hospodárskej recesie.
Videoprednáška č.4: O príčinách dlhovej krízy v USA
Juraj Karpiš z INESS vo svojej štvrtej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o príčinách dlhovej krízy v Spojených štátoch amerických a o vážnosti situácie za oceánom v porovnaní s dianím v Európe.
Prednáška 3: O príčinách dlhovej krízy v Eurozóne
Juraj Karpiš z INESS v tretej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o kľúčových faktoroch, kvôli ktorým sa podľa neho Európa dostala do dlhovej krízy, teda situácie, kedy viaceré krajiny nie sú schopné splácať svoje záväzky.
Prednáška 2: Fungovanie dnešného finančného systému
Juraj Karpiš z INESS vo svojej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko vysvetľuje fungovanie súčasného finančného systému a hovorí o dolári - svetovej rezervnej mene.
Prednáška 1: O príčinách recesie
Juraj Karpiš z INESS vo svojej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko vysvetľuje príčiny recesie.