Daň z tuku skončila v Dánsku fiaskom
Nový výskum britského Inštitútu pre ekonomické záležitosti (IEA – Institute of Economic Affairs) potvrdzuje, že dane z tuku najviac postihujú najchudobnejších.
Problém s demokraciou
Keď ide o politiku, verejnosť je neuvedomelá a chýbajú jej aj tie najzákladnejšie fakty, ktoré by potrebovala na vytvorenie kvalitných úsudkov ohľadom politických záležitostí. Nový prieskum sprostredkovaný agentúrou Ipsos-MORI upozorňuje, ako ďaleko môže táto neuvedomelosť zájsť. Okrem iného prieskum odhalil že:
Ochladenie obáv o klimatických zmenách
Podľa faktov by do roku 2100 malo dôjsť k otepleniu iba o 1°C. Čistý efekt môže byť v skutočnosti pre našu planétu prínosom.
Ústavný súd o dôstojnosti práce
Nestáva sa často, že nález českého Ústavného súdu vyvolá diskusiu v slovenských médiách a v radoch verejnosti. Nálezu Pl.ÚS 1/12 z 27. novembra sa to ale podarilo- súd v ňom rozhodol, že práca nezamestnaných v rámci tzv. verejnej služby je protiústavná. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime rozobrať toto mimoriadne rozhodnutie podrobnejšie.
Francúzsky rozpočet ako zabijak rastu
Aká to irónia. Francúzsky prezidentský kandidát, ktorý kedysi kandidoval s heslom rast miesto škrtov dnes, keď je prezidentom, chystá pre Francúzsko najväčší daňový šok - skutočného zabijaka rastu.
„Zlato bláznov“: Britský daňovník ako najväčší porazený olympiády
Americkí daňovníci si môžu pri spätnom pohľade vydýchnuť, že pred siedmimi rokmi to spomedzi piatich finalistov nebol New York, ktorý by hostil tohtoročné letné olympijské hry. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) svojím výberom hostiteľského mesta Londýn zaistilo britským daňovníkom premrštený účet za ekonomicky najpochybnejšiu športovú udalosť na svete.
Írsko na ceste k zotaveniu
Na základe bezprecedentného historického kroku, Európska únia prinútila írsku vládu, aby sa zadlžila proti svojej vôli, skrz prijatie 85-miliardového záchranného balíka, pozostávajúceho z pôžičiek MMF, EÚ a bilaterálnych úverov. Tento záchranný balík zabezpečí, že írska vláda bude pokračovať vo vyplácaní 100% nominálnej hodnoty splatných prioritných dlhopisov v tzv. zombie bankách, čo do roku 2015, kedy má byť balík vyčerpaný, navýši vládny dlh o viac ako 40% HDP. Napriek takýmto katastrofálnym ekonomickým podmienkam prejavuje írska ekonomika známky oživenia. V roku 2011 vytvorilo Írsko rekordne vysoký prebytok obchodnej bilancie vo výške takmer 44,7 miliardy eur, čo je o 3% viac ako v roku 2010. Čo sa týka verejných financií, rozpočet na rok 2011 priniesol pokles deficitu o ďalších 6 miliárd eur. Rozpočtové opatrenia na roky 2011 až 2014 sú z dvoch tretín realizované cez znižovanie výdavkov a jednu tretinu by mali priniesť vyššie dane. Je označovaný aj ako najviac drakonický rozpočet v dejinách štátu.