Je veda hlavným motorom inovácií?
Narastajúci záujem o vedu medzi politikmi či širokou verejnosťou je bezpochyby dobrá a užitočná správa. Svet, ktorý nás obklopuje, je preplnený komplexnými technológiami a tie vznikli aj vďaka úsiliu množstva vedcov z celého sveta. Prinesie však intenzívnejšia podpora vedy či rozšírenie počtu vedcov viac inovácií a prosperity pre celú spoločnosť? Je naozaj veda hlavným motorom inovácií?
Päť digitálnych služieb, ktoré robia svet slobodnejším, a prečo
Politici sa predbiehajú v tom, akú verziu minulosti prinesú späť prostredníctvom svojej moci. Medzitým podnikatelia vytvárajú budúcnosť pre každého, kto sa jej chce zúčastniť. Tu sú niektoré z najzaujímavejších experimentov v oblasti digitálnych služieb, ktoré menia spôsob, akým pracujeme, žijeme a zároveň robia svet slobodnejším miestom – a to všetko bez rozdeľujúcich verejných debát a prijímania zákonov v parlamente.
Ako vznikajú inovácie?
Aj v súčasnosti väčšina ľudí verí, že inovácie sú produktom múdrych a výnimočných ľudí. Podľa nich viac inovácií tak dosiahneme zvýšením počtu vzdelaných a inteligentných ľudí v populácii. Harvardský antropológ Joseph Henrich a evolučný psychológ Michael Muthukrishna však odmietajú tento veľmi populárny názor. Podľa nich kľúč k vzniku inovácií leží v prepojenosti našich individuálnych mozgov. Tajomstvo moderného sveta, ktorý plodí také množstvo inovácií, je v masívnom zdieľaní nápadov a myšlienok. Tie sa tak môžu stretávať, miesiť, rekombinovať do nových podôb a vynárať v našich mysliach. Rast inovácií úzko súvisí s veľkosťou sociálnych sietí, prenosovej presnosti a kultúrnej variability.