Market Finesse august 2018

Leto udrelo plnou silou. Poľnohospodári nariekajú, že ich kvári sucho a bude slabá úroda, ovocinári zase, že takú úrodu ako tento rok nemali už dlho a  oberať nemá kto, tak nechajú všetko popadať a pohniť. Spadol aj Sagan, ale znovu povstal a došiel až do Paríža. Dovolenková sezóna je v plnom prúde a slnko vytláča aj najvášnivejších lapačov bronzu do tieňa a k vode. Pre mnohých to znamená viac času pre čítanie. Je to aj Váš prípad?

Market Finesse august 2018

Po skončení prvého ročníka celoslovenskej Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov, ktorú sme organizovali začiatkom roka, nám ako správnym analytikom nedalo a posvietili sme si na výsledky testov detailnejšie. Úroveň svojich vlastných ekonomických vedomostí ste si mohli vďaka partnerstvu s TRENDom dávnejšie otestovať na ich webe aj Vy. Viete, kde sú Vaše rezervy. A kde sú rezervy stredoškolákov? Prečítajte si článok Finančná a ekonomická (ne)gramotnosť mladých Slovákov. My už medzičasom usilovne pracujeme na prípravách ďalšieho ročníka olympiády. V prvom ročníku sa zúčastnilo viac ako 4 000 študentov. Stredoškolákov je ale na Slovensku dvesto tisíc. To je päťdesiatkrát viac a veľká výzva!

Zdieľaná ekonomika je stále téma, ktorá je najmä vo svete politiky sprevádzaná viac emóciami než ráciom. Platformy, najmä tie, vďaka ktorým sa môžete prepraviť z bodu A do bodu B, sú terčom útokov záujmových skupín, a bohužiaľ aj mnohých opinion-makerov. Aj preto sme sa nedávno do tejto témy pokúsili priniesť aj reálne čísla.  Vydali sme novú publikáciu s názvom Vplyv zdieľanej ekonomiky v oblasti prepravy na Slovensku. K zdieľanej ekonomike sme zorganizovali aj medzinárodnú konferenciu Ako nezabíjať inovácie reguláciami, kde zástupcovia platforiem, akademickej obce, think tankov ale aj ministerstva dopravy dostali priestor na úvahu o povahe a úlohe súkromnej regulácie, reputačných mechanizmov, inovácií a ich vzťahu k štátnej regulácii.

Pred mesiacom sme publikovali ďalšiu štúdiu k situácii na pracovnom trhu. V publikácii s názvom Dve tváre a jedna facka trhu práce konfrontujeme vyjadrenia Ministerstva práce SR o tom, že hlavnú zásluhu na klesajúcej nezamestnanosti má vláda. Pozreli sme sa aj na situáciu na trhu práce v ďalších krajinách, či to, koľko vyradených uchádzačov o zamestnanie si aj naozaj našlo prácu. S pracovným trhom je neoddeliteľne spojené aj zamestnávanie cudzincov. Už teraz slovenskí zamestnávatelia čelia nedostatku pracovnej sily a aj verejná pokladnica už čoskoro pocíti dopady starnutia. Otázka teda nestojí „či“ zamestnávať cudzincov, ale „ako“. No a práve v „ako“ Slovensko práve nevyčnieva. Kórejský manažér pracujúci v KIA pri Žiline musí predložiť Zdravotný posudok, ktorého súčasťou je okrem iných vyšetrení napríklad aj kultivačné vyšetrenie výteru z konečníka, parazitologické vyšetrenie stolice, vyšetrenie moču či RTG hrudníka. Kórejský manažér pracujúci v Hyundai pri Nižnej Lhote v Česku nemusí predložiť žiadny zdravotný posudok. Aj preto INESS predstavil 11 návrhov na odstránenie zbytočných prekážok zamestnávania cudzincov. Nájdete ich v štúdii Ako ťažké je zamestnať cudzinca.

Jednou z nosných oblastí záujmu INESS sú verejné financie a zostavovanie verejných rozpočtov. Aj preto sme reagovali na návrhy Európskej komisie na zmeny vo financovaní EÚ. Okrem zvýšenia stropu pre odvody členských krajín chce Komisia kompenzovať výpadok príjmov spôsobený odchodom Británie zavedením troch nových daní. V publikácii Viac a nové zdroje rozpočet EÚ nepotrebuje predstavujeme stanovisko INESS k tomuto návrhu.

Od posledného čísla Market Finesse sme napísali veľa článkov, niektoré z nich si snáď so záujmom prečítate práve teraz.

Prajem Vám inšpiratívne čítanie!

Augustový Market Finesse si môžete stiahnuť ako pdf tu. Alebo použite tento rozcestník:

 

Pravidené rubriky

Porovnanie - Ako veľký je problém Spoločnej poľnohospodárskej politiky?

Cena štátu - Koľko by štát stáli nižšie preddavky? Prakticky nič

Poľnohospodárstvo je podnikanie

 

Články

Je najlepším lekárom štát?

Ľady sa pohli

Konkurencieschopnosť slovenských miest

Príjemný základ na život

Grécky dlh vyplatia vnuci

Aký je 2. propodnikateľský balíček?

Ako nespackať ďalšie registre?

O nájomnom bývaní

Automobilky dobré, obchodníci zlí

Sľuby sa sľubujú, podnikatelia sa (ne)radujú

Za nevinné vatové tyčinky

Upratanie si vo vlastných pravidlách

Zákaz je najľahšia aj najhoršia regulácia

Vzácne zeminy sú menej vzácne

Nulová daň môže mať nenulové výhody

Finančná a ekonomická (ne)gramotnosť mladých Slovákov

Vzdelávanie je nový svetový mier

Tak clá alebo voľný obchod?

Prekážky pod nohy

 

Publikácie

Ako ťažké je zamestnať cudzinca

Viac a nové zdroje rozpočet EÚ nepotrebuje

Dve tváre a jedna facka trhu práce

Vplyv zdieľanej ekonomiky v oblasti prepravy na Slovensku

Prežije zdieľaná ekonomika na Slovensku?

Zamestnávanie cudzincov trpí zbytočnou byrokraciou

Ako na efektívnejšiu a lacnejšiu evidenciu vozidiel

INESS vo Visio Journal

 

Rôzne

INESS poslal návrhy k 3. balíčku

Stanovisko INESS k návrhu smernice EK s názvom Copyright in the Digital Single Market

INESS pripomienkoval IT platformu Lepšej regulácie

 

Podujatia

Ekonomické reči: podporujú copyrighty tvorivosť?

Prednáška Cena štátu a Rómsky mýtus

INESS na diskusii o poľnohospodárstve v Liberálnom dome

INESS na konferencii Logistika a doprava

INESS na Europe Liberty Forum 2018

Transatlantické stretnutie riaditeľov think tankov v Kodani

Ako nezabíjať inovácie reguláciami: medzinárodná konferencia o zdieľanej ekonomike

INESS na letnej škole v Budapešti
 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards